Jirka již několikrát studovala němčinu ve školách BWS Germanlingua. O svých pobytech nám napsal: "Berlín už patří do mýho života jako třeba Vánoce nebo Silvestr. Jezdím tam totiž s naprostou pravidelností. Loni jsem vyrazil dokonce dvakrát po dvou týdnech. Nejčastěji jezdím do školy BWS Germanlingua, tam se za ty léta zdravíme jako staří známí a třeba u učitelky Nadji už mapuju docela slušnou část vývoje jejího života. Berlín je rozhodně nejzajímavější město v Evropě, pokud rádi jíte, máte rádi kulturu a nemáte třeba zrovna moc peněz. Už přesně vím kam, kde a co. Díky Intactu se nemusím nikdy o nic starat a obálku s materiály k pobytu otevírám až vlastně ve vlaku směr Berlín. Nikdy jsem tam nezažil sebemenší škobrtnutí, a možná i proto jezdím do Berlína i psát. Potřebuju k tomu totiž naprostej klid. Do odpoledne němčina, pak procházka po městě, do večera píšu a o víkendu samozřejmě Cucolo Ramen, Curry Wurst, pivko und noch viel mehr..."

Jirka Mádl studuje němčinu

Jirka Mádl

Zatím jste jezdil na němčinu do BWS Berlín, letos jste se rozhodl pro školu BWS Mnichov, proč?

Mám nově agentku v Mnichově, tak se mi hodilo, že trošku poznám jí i město a strávim tam nějaký čas. Navíc už Berlín znám jako svoje boty, a byť ho mám moc rád, tak jsem chtěl poznat zase něco jiného.

Čím Vás Mnichov překvapil, co by studenti určitě měli v Mnichově vidět nebo zažít?

Ani mě právě moc nepřekvapil. Je to kultura nám ohromně blízká Jen je to prostě bohaté město, které má svojí pivněklobásovou tradici a nestydí se za to. Mnichov není úplně turistické město. Což mně strašně vyhovuje.

Kolik Vás bylo ve třídě a z jakých zemí?

Bylo nás osm. Čtyři ze Švýcarska, těch je klasicky nejvíc, 2 Španělé, Francouz a já.

Uvažujete o mezinárodní zkoušce z němčiny?

Mám už dva roky C1, což je poměrně vysoká úroveň. Spíš musim zamakat na italštině a dostat jí na stejnou úroveň jako němčinu. To je teď více na pořadu dne.

Co se Vám na němčině líbí?

Těžko říct. Mám rád Němce, německou kulturu a německý filmy. A samotný jazyk se mi líbí. Nezní ošklivě, jak se říká. Jen určitě dialekty. Taková němčina v Hamburgu, Karlsruhe a podobně mi nopak zní skoro jako taková míň úlisná francouzština.

Jirka Mádl studoval angličitnu v ELC Los Angeles

Severovýchod Ameriky už jsem měl projetý, byl jsem v Chicagu, Bostonu, Philadelphii, Syracuse a několikrát v New Yorku. Bylo celkem logickým krokem nebrat to přes Iowu a DaKotu, ale chtělo to prubnout Floridu nebo Kalifornii. Slavný výrok jednoho mého kolegy zněl: „Filmy se maji točit v Kalifornii nebo na dívčím intru“, tak jsem se musel podívat i na to druhé filmařům zaslíbené místo. Vyrazil jsem do Los Angeles.

Studoval jsem angličtinu na škole ELC, která byla jen přes ulici v mrakodrapu, kde sídlily i filmové produkce. V LA narážíte na film nebo filmaře téměř pořád. Bydlel jsem ve Westwoodu, klidné studentské a rezidenční čtvrti, kousek od campusu UCLA a nemocnice, kde naposledy vydechl Michael Jackson. Během dvou týdnů jsem potkal Naomi Cambell, Johnyho Deppa, Jerryho Sherrrydana a Tobeyho Maquirea. Nejradši jsem chodil na sushi s mým švýcarským kamarádem. Přestože byl leden, chodil jsem i večer maximálné v mikině. Pochopil jsem, že žít v Kalifornii bez auta není jednoduchý, ale vidět pláže plný hřišť a barů za tu jízdu místní MHD stálo.

 • Jirka Mádl
 • Jirka Mádl

JIrka Mádl studoval italštinu v Benátkách ve škole Istituto Venezia

"Italštinu jsem začal studovat ze tří důvodů - chtěl jsem mít ve sbírce románskej jazyk, děda mluví italsky naprosto perfettamente a hlavně se mi italština i Itálie líbí.

Rozhodl jsem se vyrazit s Intactem do Benátek. Chodil jsem...teda vlastně jezdil jsem do školy lodí (vaporetto) do Instituto Venezia, kterej se nachází ve studenstký části Benátek. Nejdřív jsem se zalekl, protože mě dali do vyšší skupiny, než jsem čekal, ale bojoval jsem a po pár dnech už jsem se rozmluvil. Nakonec jsme chodili každej den na spritz (místní pití...alko...) a povídali téměř pořád italsky. Můj kamarád Jernej ze Slovinska se dušoval, že se určitě ještě uvidíme. Slíbil jsem mu, že se do Benátek určitě ještě vrátim, neřekl jsem mu, že spíš kvůli nádherný učitelce Saře...

Bydlel jsem na miniostrůvku Giudecca a  každej den jsem obědval, pil skvělou kávu a psal úkoly na zahradě s výhledem na moře... tim nechci nikoho naštvat nebo vzbuzovat závist:-) ale říct jsem to musel!"

Interview z kurzu němčiny v Berlíně

 • Dobrý den, Jirko, dva týdny na konci července jsi strávil na kurzu němčiny v Berlíně ve škole BWS Berlín. Jak dlouho se učíš německy a jaký máš k němčině vztah? Hodně mladých lidí se od němčiny odklání a jako druhý jazyk studují spíš španělštinu nebo francouzštinu.

S němčinou jsem začal už na gymplu, čtvrt roku jsem dokonce studoval na gymnáziu v Rakousku v Kremsmunsteru a taky jsem z němčiny maturoval. Ale pak jsem 2 roky němčinu nepoužil, a to je znát. Vim, že němčina neni příliš v módě, ale o to je cennější, když ji někdo ovládá. A není nic lepšího než mít něco čím být vyjímečný.

 • Poslední dva jazykové kurzy, které jsi s INTACTEM absolvoval, byly v Londýně a v New Yorku. Co Ti v Berlíně chybělo v porovnání s těmito městy a co Tě v městě Berlínu příjemně překvapilo?

V podstatě mi nechybělo nic, možná ten humbuk Londýna a NYC v Berlíně tolik není, ale o to víc jsem si tam odpočinul. Berlín neni nikterak krásný město, ale má ohromnou atmosféru a kosmopolitností se s NYC a Londýnem klidně může srovnávat. Ne nadarmo mu říkají Kulturbrauerei. Neni klasickým německým městem a lidi jsou tam na cizince zvyklí a umí se k nim chovat.

 • V jaké úrovni jsi v BWS studoval a kolik Vás bylo ve třídě? Byl jsi jediný Čech ve třídě?

Ani nevim, v jaký jsem byl Stufe. Myslim, že tam jedna vyšší byla. Druhej tejden přijely dvě Češky a byly moc fajn. Ve třídě nás bylo asi deset a na rozlučkovou party přišli skoro všichni spolužáci, což jsem velmi ocenil.

 • Proč by měl člověk jet na kurz němčiny do Berlína?

Když už se člověk rozhodne dělat němčinu, tak Berlíňanům je velmi dobře rozumět. Mají téměř nulové nářečí, když se snaží, a chování lidí na ulicích mě opravdu potěšilo. Navíc BWS Germanlingua působí opravdu jako rodinná firma. A maji samý hezký učitelky, což třeba v NYC a Londýně tolik nebylo:-)

 

 

Rozhovor s Jirkou Mádlem o New Yorku.

 • Dobrý den, Jirko, vítám Tě z Big Apple!  Bylo těžké zvyknout si na americkou angličtinu?
 • Jednoduše, je mi mnohem bližší než ta britská. Hlavně díky kamarádům z Chicaga , s kterejma jsem tak nějak vyrostl.
 • Jak se změnila Tvoje představa o New Yorku po 2 měsíčním pobytu?Myslel jsem, že to je pěkný město, ale zmýlil jsem se. Je nádherný!!!  
  Už vim, kde umřít!
 • Co Tě nejvíce zaujalo na kurzu Filmmaking, který jste absolvoval?
  Bylo to skvělý. Dlouho jsem uvažoval, že to zkusim na druhý straně, za kamerou. A ted vim, že to prostě chci dělat. Je to takovej vyšší proces než to herectví.
 • Která místa v New Yorku máš nejradši?
  Urcite Korean Town, MSG a Times Square...tam jsem trávil tak nějak nejvíc času. No a kupodivu metro. Tam jsem zažil víc kultury než v Praze za 3 roky :-)
 • Vím, že ses v New Yorku zúčastnil retrospektivy filmů Miloše Formana? Jaké to bylo?
  Bylo to super i když jsem v podstatě nic neviděl, na film nas nepustili, ale překládal jsem tam českýmu štábu, kterej točil film o Formanovi a byl jsem tam chvilku mezi Formanem, Michaelem Douglasem a
  Catherine- Zetou Jones, a to bylo teda awesome!!! Velmi motivujícíi!!!
 • Dík za rozhovor, Jirko a díky za fotky! Pokud máte zájem o školu Rennert Bilingual v New Yorku, klikněte ZDE.

Interview ze studií v New Yorku

Jirka Mádl odcestoval začátkem února na 8týdenní kurz angličtiny a herectví do New Yorku. Studuje na škole Rennert Bilingual. Jirka je v New Yorku jen týden, zde jsou jeho první dojmy z Big Apple:

 • Jirko, jaky byl let do NYC? Hazelo to? Jak proběhl pohovor s imigračním úředníkem?
  Všechno proběhlo úplně lehce, až jsem byl překvapenej. Já měl vždycky pocit, že vypadám jako terorista...probably not. A v letadle to bylo super. Letušky se o mě staraly nadstandardně. Dostal jsem i protekční zmrzlinu s ovocem, úžasný. A zbytek jsem spal nebo vylejval pití. Polil jsem mého spolusedícího z Estonska. Jsem prostě kus chlapa a letadlo je mi malý:-0
 • Kde v New Yorku bydlíš a jak daleko to máš do školy?
  Bydlím na studentský residenci na Manhattanu. Mám to tak dvacet minut metrem, takže jako v Praze. A všechno je v klidu. V městě se mi orientuje snadno, každej mě strašil, jakej je to masakr, a já tu nejspíš objevil můj orientační smysl.
 • V Londýně sis pochvaloval zajímavé složení třídy, koho máš ve třídě
  v Rennert Bilingual? Jsou fajn?
  Dali mě do nejvyšší skupiny, kde jsme bohuzel i naštěstí jen tři. Bohužel, protože je nás málo, čímž mám míň kamarádů, a naštěstí, protože je výuka intenzivnější. Mám tam Korejce Henga a Japonce Natoriho, kterej je i můj soused na De Hirsch Residence.
 • Jak vnímáš rozdíl mezi Londýnem a New Yorkem?
  New York je jako město prostě větší pecka a v Londýně se mi nikdy nestalo, aby se mě někdo sám zeptal, zda-li mi může pomoct, když zrovna bojuju s megamapou NYC. Ale v Londýně je zas jednodušší se cítit jako doma a hlavně tam hrajou a milujou fotbal a neříkají mu soccer:-))))

Interview s Jirkou Mádlem

 • 1. Jirko, v posledních měsících jsi hodně točil, v kinech je Gympl, brzy uvidíme další filmy. Měl jsi v tom šrumci čas udržovat kontakt s angličtinou? Pravidelně čtu časopisy a knížky v angličtině. Spíš mě mrzí, že nemám tolik času na němčinu a francouzštinu, ale snažím se v tom fofru co se dá.
 • 2. Kterou knížku jsi přečetl v angličtině jako první? Máš nějaké oblíbené anglicky psané webovky? Nevim, která byla první...asi Sherlock Holmes. Teď čtu zajímavou náboženskofilozofickou Love Beyond Reason. Zní to strašně, ale je to i vtipné. Ale mimo pravidelnou komunikaci s kamarádama v Chicagu se na anglickej net moc nedostanu. Nejvíc ale asi web Manchesteru United.
 • 3. Ve filmu Gympl máš skoro pořád na uších sluchátka iPodu. Byla to atrapa nebo jsi skutečně něco poslouchal? Rozumíš textům některých anglicky zpívajících kapel? Atrapa to nebyla, ale nic v nich nehrálo:-) Textům rozumím, ale ne moc těm britským interpretům. Na filmy s americkou angličtinou koukám i bez titulků, ale takovým Manic Street Preachers, kteří jsou z Walesu, nerozumím ani Hello.
 • 4. Jakou postavu hraješ v novém filmu Škola ve mlejně? Hraju tam vodníka hajzlíka, známýho výtržníka a skrytého gaye, který se ale stane i hrdinou... Vím, zní to příšerně, ale je to tak. Takhle mi to definoval sám režisér...zní to asi příšerně, ale o pohádce musím neskromně říct, že bude luxusní.

Interview s Jirkou Mádlem ze studia v Londýně

Jirka Mádl strávil s INTACTem měsíc studiem na zkoušku IELTS v Hampstead School of English v Londýně. Po návratu z Londýna jsme s ním udělali krátký rozhovor.

 • Jak se Ti, Jirko, líbilo v Hampstead School of English? Já kluk světem nedotknutej jsem byl naprosto unešenej. Hned co jsem se přiblížil k budově HSE, bylo mi jasný kde jsem. Zastávka doubledeckerů přímo před vchodem a sama budova je asi ta "nejangličtější" co jsem kdy viděl. Hned po vstupu nás zatáhli do útrob a všechno nám do detailů popsali. Nemusím zdůrazňovat, že nejvíc času jsem strávil v coffee room. Jinak už po dvou dnech jsem tam měl kamarádů tolik, že prostě nezbýval čas na úkoly... a po deseti dnech jsem přestal cítit jakoukoli cizinu. Myslím, že jsem měl i štěstí na spolužáky a učitele.
 • Proč ses Jirko rozhodl složit zkoušku IELTS? Uvažuju o studiu v zahraničí a pro univerzity v Británii a Austrálii je dostatečný výsledek v IELTS podmínkou. A tak jako tak je to skvělej test dosavadních dovedností v takový tý složitější angličtině. Přípravný kurz byl docela náročnej fyzicky, byl jsem ve škole od rána do večera, ale výkonnostně byl naprosto appropriate - Byl jsem nakonec v advanced (C 2) třídě a byla naprosto vyrovnaná, to si v Hampsteadu hodně hlídají. Zkouška IELTS se skládá ze 4 částí, Listening, Speaking, Writing a Reading. Nakonec byla zkouška IELTS těžší, než jsem čekal. Nebo aspoň Listening bylo těžší a u Writing dost záleží na tématu. Reading bylo nakonec docela fajn a myslím, že jsem zabodoval na Speaking.
 • Co se Ti líbilo v Londýně? I AM IN LOVE WITH LONDON! Miluju místní architekturu, ani ne tak všechny ty monumenty, muzea a jiný památky, ale spíš obyčejný typical British baráčky a postranní uličky s tradičními hospůdkama, ... to si pak případám jak ten největší Anglán.
 • O Anglii se říká, že má hroznou kuchyni, jak Ti tam chutnalo? Trochu jsem se toho bál, bydlel jsem proto radši v apartmánu, abych si mohl dělat snídaně a večeře podle svýho, ale školní kantýna byla, řekl bych, tak nějak celosvětová. S tím vařením jsem to MOC nepřeháněl, trochu mi pomohly kamarádky z Francie a Brazílie, ale něco jsem si uvařil sám, stává se ze mě velkej kluk ... možná.
 • Odkud byli Tvoji spolužáci? Řekl bych, že ze všech koutů světa, byli tam Brazilci, Francouzi, Švýcaři, Italové, Japonci, Korejci, Španělé, Izraelci, Arabové, Maďaři, nejvíce jsem kamarádil s Francouzi, Němcema a Brazilcema. Bohužel moji nejlepší kamarádi, Francouz Hugo a Brazilec Brayan, odjeli, když jsem byl v polovině kurzu. Skamarádil jsem se rychle, hned první den po škole jsme vyrazili do pubu, pak jsem to musel omezit, protože jsem nestíhal úkoly.
 • Kam jste se chodili bavit? Chodili jsme všude možně kolem Leicester Square a Picadilly Circus, zašli jsme taky do kina nebo jsme si jen tak koupili kafe a leželi v parku na trávě.
 • Co Tě v nejbližší době čeká, co plánuješ? Čekám na premiéru filmu Gympl v září a velkofilmu Bathory, s kterým se možná ještě do Londýna podívám ... perhaps. Měl bych točit v létě, ale bohužel ještě nemůžu říct co. Jinak snad zvládnu můj první rok na Univerzitě J. A. Komenského a příští rok snad zas někam s INTACTem vyrazím.
 • Jak jsi dopadl u jednotlivých částí zkoušky? No docela se zadařilo a nakonec jsem somehow dostal 7.0!
 • Budeš pracovat na francouzštině, máš pocit určité svobody od angličtiny? Určitě. Potřeboval jsem dopilovat takovou tu odbornou a akademickou angličtinu, a to se snad povedlo. Teď bych chtěl stejně dopilovat němčinu a pořádně rozjet taky francouzštinu...ale to je ještě long way.
 • Je nějaký jazyk, který bys chtěl moc umět? Právě ta francouzština a pak třeba někdy italština, protože jsem v Itálii strávil docela velkou část dětství.

Jirka Mádl bude studovat italštinu

 • Dobrý den, Jirko, chystáš se studovat italštinu, co Tě na tomto jazyku přitahuje? Děda tímto jazykem ze svých sedmi mluví uplně nejlíp, tak jsem si říkal, že tento odkaz nemůžu déle přehlížet. A hlavně mám k Itálii od malička z evropských zemí asi největší vztah.
 • Které části Itálie znáš a co je Ti na Itálii nejsympatičtější? Znám dobře Rimini, tam jsem byl desetkrát, ale několikrát taky třeba v Benátkách. Naopak chybí mi návštěva Říma nebo Neapole.
 • Co právě točíš, kde právě hraješ? Dotočili jsme film ULOVIT MILIARDÁŘE s Tomášem Vorlem. Řadim to už teď mezi moje nejoblíbenější filmy z těch v kterých jsem hrál. Teď v létě budu ještě točit pohádku s Hynkem Bočanem. A hned po natočení snad už hurá do Itálie!
 • Které jazyky bys chtěl umět, než Ti bude 30? Nevim jestli tam protlačim ještě jeden. Spíš asi budu makat, ať jsem  profiency user ve všech těchhle třech, tedy v angličtině, němčině a Italštině. I když svý šance u mě má ruština nebo korejština.